28th MARMARİS INTERNATIONAL RACE WEEK

28 OCTOBER - 03 NOVEMBER 2017

Entry List

Click for online Entry Form
Entry Form
22.06.2017 the total number of registered boats : 90
Yacht Name Sail No Yacht Type LOA Class TCC Owner/Person in Charge Nationality
Ajuga GIB 0030 First 31.7 9.48 IRC 0.952 Valentin Klymentyev UKR
Allegro TUR 3511 First 40 CR 12.24 IRC 1.072 Burhanettin Aydoğan TUR
APOLLON GRE 84 SUN SHINE 38 11.24 IRC 0.972 SOTIRIS TSIMETAS GRE
Armida GRE 1627 Hanse 370 11.25 IRC 0.994 Koumpiadis Lefteris GRE
Atlas NED 8794 SO 43 12.84 IRC 0.992 David Pokorny NED
Avrio GBR 9068R First 40 12.24 IRC 1.086 Eric Alston GBR
Baba Yaga HANSE 375 11.35 IRC 0.978 Andrey Gorovtsov RUS
BABE DUFOUR 335GL 9.98 IRC CHARTER 0.927 Ekaterina Akkaya RUS
Baydeniz BAVARIA 41 0.929 IRC CHARTER 0.929 Helge Bauer GER
BELKA RUS 2628 First 40.7 11.92 IRC 1.046 ROMAN TROSHIN RUS
Blue Bird 2 TUR 316 Sun Rise 34 10.02 IRC 0.932 Mehmet Özdaş TUR
BLUE HORIZON SO 49 14.73 IRC 1.009 VALERIY IVANOV RUS
Blue Moon Dufour 500 GL 14.75 IRC CHARTER 1.025 Andrii Sydorenko RUS
Brusnika TUR 1964 Farr 30 9.43 IRC 1.056 Gleb Semerenko RUS
Calypso SO 42i 12.59 IRC CHARTER 1.010 SERGEY KROTOV RUS
COURRIER DU COEUR RUS 2790 FIRST 44.7 13.35 IRC 1.098 ANDREY ARBUZOV RUS
DAY DREAM BAVARIA 41 12.55 IRC 1 JUOZAS MAZILIAUSKAS LTU
Denizhan Teksan TUR 676 BAVARIA 42 CR 12.83 IRC 0.965 Nihan Özyıldırım TUR
ESTELLA GRE 6238 FIRST 42S7 12.69 IRC 1.021 Nikos Hatzistayridis GRE
Extreme Ways USA 38800 Xp 38 11.58 IRC 1.081 Andrew John Holdsworth USA
Fox USA 17157 X 41 12.34 IRC 1.119 Mustafaev Oleg RUS
Goblin 3 Cangrup Sigorta TUR 518 one tonner 12 IRC 1.075 Erhan Karaca TUR
Grey Goose Salona 41 12.5 IRC 1.068 Viacheslav Ermolenko RUS
Gökova TUR 651 Mat 12 12.45 IRC 1.107 Cumhur Gökova TUR
Gökova 3 First 40.7 11.92 IRC 1.048 Oytun Çalışlar TUR
Habanera SO 49i 14.73 IRC CHARTER 1.024 Klaus Roth TUR
Hadar TUR 4296 Grand Soleil 45R 13.55 IRC 1.102 STEFAN JENNEWEIN AUT
HANG LOOSE SO 45.2 13.80 IRC 1.022 OLEG IGOSHEV RUS
Hayta TUR 6161 First 40 12.24 IRC CHARTER 1.041 ALEKSANDR KRIUKOV RUS
Honey Dufour 335 GL 9.98 IRC CHARTER 0.941 Rainer Schnepf GER
İskorpit - Netsel Sailing Team TUR 3200 SF 3200 9.78 IRC 1.001 Bülent Çelik TUR
Julia Dufour 410 GL 11.98 IRC CHARTER 0.996 Viacheslav Frolov RUS
Karavida Cheese TUR 1010 Mat 1010 10.15 IRC 1.036 Alp Doğuoğlu TUR
Kasatka Salona 41 12.50 IRC 1.067 Pasin Andrey RUS
LA LOBA X 412 MK2 12.51 IRC CHARTER 1.035 Yuri Goncharov RUS
Lady Bubu Elan 37 11.16 IRC 1.014 Yusuf Çakır TUR
Lady Sollare 40 S Bavaria 40 CR S 11.99 IRC 1.010 Marian Tita ROU
LARIMAR OC 34 9.99 IRC CHARTER 0.924 Smirnov Evgenii RUS
Lemon Garanti Sailing TUR 7878 MAT 12 12.45 IRC 1.131 TOLGA YAĞLI TUR
Looping RUS3319 First 36.7 10.68 IRC 0.999 Andrey Korgin RUS
LORELEY TUR 3 DUFOUR 425 GL 12.60 IRC CHARTER 1.013 Kirill Yasinovskiy RUS
LZ Yachting 1991 BUL 1991 X 35 10.61 IRC 1.054 Lachezar Bratoev BUL
M2 TUR 1112 Dehler 33 10.03 IRC 0.953 Mustafa Tezcan TUR
MANTRA BAVARIA 45 CR 13.60 IRC CHARTER 0.996 SINAN SOLEY TUR
Marmarisa Hanse 400 11.99 IRC 1.009 Gleb Semerenko RUS
Martlet HANSE 400 11.99 IRC 1.042 GLEB SEMERENKO RUS
Matrak II TUR 4446 PROTOTYPE 11.45 IRC 1.154 Orhan Özdaş TUR
Mirabella - ANKER TUR 1712 First 405 11.99 IRC 0.948 Nadide Çakıcı TUR
MOUSMOULO GRE 49409 HALLBERG RASSY 28 7.89 IRC 0.827 KOUMNAKIS NIKOLAOS GRE
MX TUR 1113 First 36.7 10.68 IRC 0.999 Maxim Dadyka UKR
Mymoon Dufour 405 GL 11.90 IRC CHARTER 0.986 Alexander Agafonov RUS
Nazlı Deniz SO 42i 12.59 IRC CHARTER 1.047 Kappeter David AUT
Night & Day SO 44i 13.41 IRC CHARTER 1.010 Kirill Brui BLR
nirvana SO 45 13.72 IRC 1.014 Zafer Öznur TUR
NORD STAR RUS 3635 DUFOUR 36 10.99 IRC 1.021 SERGEY TABASARANSKIY ANVAR DAVLETSHIN ALEXANDRE TCHISTIAKOV ANDREI MANKOUSKI VLADISLAV POPCHENKO RUS
NYUMBA Hanse 630E 19 IRC 1.229 Georg Dürschmidt GER
Orfoz TUR 441 A 40 RC 11.98 IRC 1.092 İskender Akbaş TUR
Pandeia Dufour 450 GL 13.25 IRC CHARTER 1.023 Esyunin Oleg RUS
PANORMITIS GRE 3762 FIRST 41s5 V3 12.20 IRC 1.02 STAVRAS STAMATIOS GRE
Papirüs SO 45 13.38 IRC CHARTER 0.981 ALEXEI BRUNOW RUS
Pearl RUS 2704 Dufour 45 13.6 IRC 1.081 Stanislav Yasinovskiy RUS
Peter Pan Bavaria 36 10.96 IRC CHARTER 10.96 Martirosyan Sergey RUS
Philoxene Dufour 40 12.07 IRC CHARTER 1.024 Deniz Aksenov UKR
Pyrrha Dufour 445 GL 13.50 IRC CHARTER 1.033 Andrey Ivanov UKR
Red Pepper Dufour 460 GL 13.50 IRC CHARTER 0.992 Igor Leonchuk RUS
RED ZEPPELIN Salona 41 12.5 IRC 1.067 Borys Adamovskyi UKR
Rossinante TUR 2600 SO 36i 10.69 IRC CHARTER 0.974 Özer Önaldı TUR
Sapphire OC 34 9.99 IRC CHARTER 0.937 Budykho Aleksandr RUS
SCHNECKE SO 36i 10.69 IRC CHARTER 0.965 SHERSTOBITOV ALEXEY RUS
Smart Too Smart Sailing TUR 1809 OC 411 CLIPPER 12.31 IRC 0.942 Tansel Yüzer USA
St. Anna RUS 501 Skif 42 12.35 IRC 1.093 Mikhail Kadetov RUS
Strekoza RUS 2280 Salona 41 12.5 IRC 1.064 Mikhail Mishchenko RUS
Sunny SO 36i 11.99 IRC CHARTER 0.964 Herr Stelter GER
Surprise Dofour 450 GL 13.25 IRC CHARTER 1.023 Frolov Vladimir RUS
Swallow Dufour 410 GL 11.98 IRC CHARTER 1.001 Evgeny Rikunov GBR
Take Wind Bavaria 42 Match 12.55 IRC 1.048 Andrey Ukhin RUS
Team Sollare B 40 Bavaria 40 CR 11.99 IRC CHARTER 0.958 Dimitry Kuznetsov RUS
Temptation Jeanneau 53 15.73 IRC CHARTER 1.074 Oleg Ivanov RUS
THEMIS Hanse 350 10.50 IRC CHARTER 0.977 Aleksey Perederiy RUS
Thierra Negra Hanse 400 11.99 IRC CHARTER 1.040 Günter Babinski GER
Victory Linea Rossa Acarmetal TUR 3700 Bolt 37 11.00 IRC 1.172 Targan Hazarhun TUR
VIRTUE TUR 1980 SO 51 15.54 IRC 0.992 Gulen Cetin TUR
Wee Gizmo TUR 2010 Melges 24 7.56 IRC 1.003 Jock Blair GBR
White Pearl Dufour 350 GL 9.98 IRC CHARTER 0.953 Mikhail Beloborodov RUS
WINDMASTER RUS 747 First 40.7 11.92 IRC 1.043 ROSTISLAV NOVODEREZHKIN RUS
Wonderful SO 36i 10.69 IRC CHARTER 0.963 Holger Nickel GER
Xtreme 2 GER 7373 Xp 33 9.99 IRC 1.037 Niels Hannes Schoenrock GER
Yuksel D2 TUR 1124 Dufuor 41 CL 11.95 IRC CHARTER 0.955 Alexander Romanoff RUS
Zeus TUR 384 Bavaria 50 14.99 IRC 1.025 LEVENT OZAN TUR