Türkçe English

26. MIRW - Salı (27.10.2015)

 Marmaris Uluslararası Yarış Haftası’nda dünkü yarışın rüzgarsızlıktan dolayı abandone edilmesinden sonra ekipler ikinci yarış için parkura dönmek için sabırsızlanıyordu. Bugünkü 30 millik kıyı yarışı strateji ve taktiklerin test edildiği bir yarış olacak. Kalabalık filodan ayrı temiz bir rüzgar bulan tekneler yarışın başında avantaj yakalayacaklar.

 
Yarış Komitesinin cesur kararıyla start hattı Marmaris Körfezi içinden, koy dışına taşındı; bu da ekiplerin start stratejilerini değiştirmesine neden oldu. Start planlanan saatte verildi ve filolar kıyı yarışına başladılar.
Kadırga burnuna doğru geniş apaz seyir yapan filo kısa bir süre sonra açık denize çıkınca taktikler önem kazandı. Kıyıya yakın ya da Ege açıklarında seyir yapma kararı günün kazananını belirleyecekti. Yarış sürerken ekiplerin analitik düşünmesi ve olası bir tehditle ya da değişiklikle karşılaşıldığında ne yapılması gerektiği, takımlarının nasıl kazanacağını hesaplaması gerekti. Bugünkü yarışta kıyıya yakın seyredenler avantaj yakaladılar.
 
Bozukkale’deki şamadıraya gidilirken dümende Mustafa Koç’un olduğu Papili 2 filonun liderliğini sürdürüyordu. Şamandıra dönüldükten sonra Kadırga’ya doğru yavaş bir pupa seyri yapıldı. Tekneler finiş hattına doğru ilerlerken rüzgar artarak büyük teknelerin liderlik pozisyonlarını korumasını güçleştirdi.
 
Yarınki koy içi yarışının kaderini ekiplerin bugünkü açık deniz yarışını bitirme saatleri belirleyecek. Kimin kazanacağını görmek için bütün gözler finiş hattına dikilmişti. Yarın iyi bir rüzgar olmasını ümit ediyoruz – bizi takibe devam edin.