Türkçe English

26. MIRW - Perşembe (29.10.2015)

Marmaris International Race Week’in sondan ikinci günü Türkiye’nin en önemli milli bayramı olan, cumhuriyetin kuruluşunun 92. yıldönümünün kutlandığı Cumhuriyet Bayramı. Bu önemli günde yarış parkurunda tekneler liderlik ve zafer için mücadele ettiler.

 
Filonun önünde ikinci koy yarışı vardı. Yerel rüzgarın incelikleriyle mücadele edecek olan tekneler bir kez daha Marmaris Körfezi’ne doğru çıkarken harika bir görüntü oluşturdular.
 
Dünkünden daha basit üçgen rota filoyu pupa şamandırasına taşıdı. Her ne kadar yarışın başlarında rüzgar artacakmış gibi gözüktüyse de, lider tekneler şamandıraya yaklaşırken korkulan oldu ve filo ‘yanığa’ düştü. Sıralama değişir, liderlerin rüzgar altında kalan tekneler ciddi bir avantaj yakalarken epey heyecanlı dakikalar yaşandı.
 
Arkadan tazeleyen rüzgarla hemen şamandıradan önce yarışın neredeyse tekrar start alması kaçınılmaz oldu. Yüzden fazla tekne aynı anda şamandırayı dönmeye çalışırken bu lider teknelerin avantajlarını kaybetmesine neden oldu. 
 
Rüzgarın yeniden artmasıyla filo birbirinden ayrılarak süratle orsa şamandırasına doğru  yöneldi. Rüzgar daha ufak teknelere avantaj sağlayarak, bunu kullanarak parkuru daha süratli tamamlamalarına yardımcı oldu.
 
Erken tamamlanan başarılı bir yarışın ardından ekipler ‘yarış sonrası’ partiye hazırlanmak için bolca zaman kazandı.
 
Yarın yapılacak yarışla 26. Marmaris International Race Week’in sona erecek. Planlanan bir koy içi yarış kazananları belirleyecek. Hava tahminleri iyi gözüküyor,  haftayı bitirecek olan yarış heyecanlı geçecek gibi gözüküyor.